2013’te Adana’da yakalanan kimyasal silah sarin gazının faili olan Heysem Toplaca’nın (Hytham Qassap) Konya’da şüpheli bir trafik kazasıyla ölmesi Sarin Gazını*** yeniden hatırlattı.

1. KRONOLOJİ

8 Aralık 2012 :Suriye yönetimi, BM’ye 2 mektup gönderdi ve terör gruplarının, Suriye yönetiminin üstüne yıkmak için kimyasal silah edinmeyi ve kullanmayı amaçladıklarına ilişkin endişelerinin dile getirildiğine de dikkat çekti.

20 Mart 2013 :Halep’te 26 sivilin hayatını kaybetmesine sebep olan bir saldırıda Sarin gazı kullanıldı. Taraflar birbirini suçladı

7 Mayıs 2013 :Saldırıyı araştıran BM Bağımsız Soruşturma Komisyonu Üyesi İsviçreli Carla Del Ponte, Halep’teki saldırının ardından ilk işaretlerin muhalifleri gösterdiğini söyledi!

28 Mayıs 2013 :Adana’da yapılan…


Popülist liderlerinin, tüm bunları neden yaptıklarına ilişkin en iyi cevabım şudur: “Çünkü yapabiliyorlar” Bu bir tür Tanrı Kompleksi’dir ve söylemlerine bakılarak bu kolayca anlaşılabilir.

Popülist Liderlerin Söylem Benzerlikleri

Son yılların en top politika başlığı olan popülizmi bir de liderin psikolojisi ve söyleminde hareketle tartışalım mı?

Popülizmin en önemli öznesi olan “liderlerin” söylem skalasını inceleyecek bu yazı, popülist liderlerin psikolojilerine, söylemlerindeki benzerliklere ve farklılıklara yönelecek.

Bu tartışmaya başlamadan hemen önce “Popülizm bir ideoloji midir yoksa politik bir sitil midir” sorusuna değinmek isterim. Pek çok uzmana göre popülizm, liderin siyasal stilidir. Çünkü popülizmin hem sağ hem sol varyasyonları vardır. Hristiyan, İslamcı ya da çevreci vb. …


Hem satranç tutkunu hem de tarihi film meraklısı biri olarak Netflix’in The Queen’s Gambit dizisi beni ilk görüşte içine çekti. İzlediklerinde ve okuduklarında, saklı bırakılan alt metinleri aramaya meraklı biri olarak, diziyi bitirir bitirmez görüşlerimi yazmak istedim.

Bu girişten de anlaşılacağı gibi dizi hakkında yorumlarım satrançtan daha çok, dizinin alt metninde gizli politik ve sosyolojik yönlere ait olacak.

Diziyi, Amerikan sosyal hayatına bakan yönleriyle irdeleme çalışacağım.

— Amerika’daki Siyah - Beyaz ayrımcılığı

— Amerikan toplumunda bireyselcilik ve kadınların yeri

— Amerika-Rusya soğuk savaşı ve milliyetçilik

— Amerika’da birey-devlet ve birey -kilise ilişkileri

bağlamında diziyi analiz edeceğim ve tabi ki yorumların…


(28 Mayıs 2020 )

The Gotfather filmindeki replik siyasetin altın kurallarındandır: “Dostunu yakın tut, düşmanını daha yakın!”

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz attığı tweetle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Süleyman Soylu hakkında yeni bir planı olduğu iddiasında bulundu. Özkiraz’ın iddiasına göre, “Binali Yıldırım ve Süleyman Soylu Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Berat Albayrak ise Dışişleri Bakanı olacak. İçişlerine aynı ekolden biri gelecek”

ERDOĞAN SÜLEYMAN SOYLU’YU GÖREVDEN ALMAK ZORUNDA!

“Süleyman Soylu- R.Tayyip Erdoğan- Berat Albayrak” üçlüsü, Post-Erdoğan sürecinin şimdiki mimarları ve bu nedenle Kemal Özkiraz’ın iddialarını da önemsedim. Erdoğan, ailesini hukuki problemlerden korumak için, kendinden sonraki siyasal hayatı da organize etmek zorunda. …


21 Temmuz 2019’da yapılan Kıtalararası Boğaziçi Yüzme Yarışını, 17 yaşındaki genç yüzücü Ilgın Çelik kazandı. Genç kadın sporcu, Anadolu yakasından Avrupa’ya 47 dakika 19 saniyede yüzerek, diğer tüm kadın ve erkek yüzücüleri geride bıraktı.

Peki bu başarının altında yatan sır neydi?

Başarının altındaki sırları anlatmadan önce söylemeliyim ki, şimdi burada, her şeyin iç motivasyonla yapılabileceğini anlatan bir yazı okumayacaksınız ne yazık ki! Rekortmenlik ve şampiyonluk için çok daha fazlası gerekli ve bu yazı da realist bir yazı olacak. Henüz 17 yaşında genç ve şampiyon bir sporcu olmak için, kişisel dinamiklerden çok daha fazlası gerekli ve sosyal ve yönetsel pek çok…


10 Nisan öncesinde sabah akşam hemen her medyada haber olan, övülen, sadece AKP değil Milliyetçi ve seküler kesimin de önemli desteğini alan Süleyman Soylu bir süredir sessiz ve örtülü bir sansüre maruz kalıyor. Muhtemelen Erdoğan’dan kendisine gelen ‘benim liderliği tartışmaya açtırma’ mesajına da uygun davranıyor.

Ancak siyaset, Trabzon kökenli İstanbul çocuğu bir politikacının, hele Soylu gibi bir popülist figürün bu şekilde susturulabileceği bir alan değil.

‘ERDOĞAN, SÜLEYMAN SOYLU’DAN İSTİFA ETMESİNİ İSTEDİ AMA SOYLU BUNU KABUL ETMEDİ’

Süleyman Soylu’nun 10 Nisan akşamı Türkiye’ye yaşattığı heyecan hakkında şimdilik sessizlik olsa da, o olay bir siyasi dönüm noktası olarak hep hatırlanacak. …


Dünyanın seçkin ülkelerinde politikacılar siyaseti topluma hizmet sunmak için yaparlarken, bazı ülkelerde politikacılar siyaseti sadece, bir sonraki seçimi kazanmak için yaparlar! Halka hizmet götürmek için yapılması gerekenlerle, bir sonraki seçimi kazanmak için gerekenler aslında dünyanın her yerinde aynıdır: “Halkın talep ve ihtiyaçlarına cevap vermek”

Ancak, halkın talep ve ihtiyaçları konusuna gelince büyük farklar ortaya çıkar ve belki talep ve ihtiyaç bile farklı bir anlam kazanır.

ERDOĞAN YÖNETİMİ, KENDİ KURGULADIĞI SANAL İHTİYACI HALKA ARZULATIYOR!

İnsanın ihtiyacının tanımlayan çizelge, Maslow’un hiyerarşi piramidinde yapılmıştır ve bu sıralama hemen her sosyal bilimde kabul görür. …


Ve “Pelikan’ın İstanbul Dükalığının” Bu Savaşta Şansı Yoktur!

Son 25 yılın en çok konuşulan suç örgütü liderlerinden Sedat Peker, yeni memleketi Karadağ’dan yaptığı açıklamada “Berat Albayrak’ın kendisini yok etmek istediğini söyledi.

Peker’in açıklamalarından anlaşıldığı kadarıyla, İstanbul Emniyeti içerisinde görevli bir dostundan yakın zamanda tutuklanacağı yönünde bir tüyo almış ve bu sebeple özel uçağıyla Karadağ’a kaçmış.

Öncelikle açıklamanın satır aralarını dikkatle okumakta fayda var. Peker şunları söyledi:

“Bir gün bana bir telefon yollandı bu telefonun kamerasında çekim yapılmış kamera çekiminin içerisinde bir dosya ve bu dosya bana karşı hazırlanan örgütlü bir suç dosyası. Ben bunu alınca dedim ki UYAP’a kaydedilmemiş. Sayın Cumhurbaşkanımızın sözü var. …


Bağışlayan ve Esirgeyen Sayın Cumhurbaşkanımızın Adıyla!

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başlatılan…

Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla yapılan…

Sayın Cumhurbaşkanımızın sağladığı imkânlarla hayata geçen…

Sayın cumhurbaşkanımızın tensipleriyle uygulamaya konan…

Sayın Cumhurbaşkanımızın mücadelesiyle yok edilen…

Sayın cumhurbaşkanımızın yüksek himayelerinde gerçekleştirilen…

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla tedavisine başlanılan…

Gelecekte, “Erdoğan hareketinin büyüsü” yazılırken, hiç şüphesiz bu hareketin kitle iletişim taktikleri çok tezlere ve kitaplara konu olacak.

Bu kitle iletişim, 2002 öncesinde başlayan, ilk zamanlar modern teknikleri profesyonelce uygulayan ve Erdoğan’ın kişisel karizmasıyla katlanan bir başarı öyküsüne sahip. Ancak kullanılan iletişim tekniklerinin zaman geçtikçe bilinen propaganda usullerini aşıp, kendi hikâyesini ve pratiğini oluşturması ayrıca değerlendirme konusu. …


In some countries, politicians make politics only to win the next election! What it takes to win the next election is the same all over the world: “Responding to the demands and needs of the people”

So what are the demands and needs of the public?

Actually, what are demands and needs?

Could the human need be anything other than the order in Maslow’s hierarchy pyramid? Does the demand come from human nature, or can it be learned later, or can it be politely imposed?

If you are not educated enough, your needs will be also imposed from the politicians…

Turkey Politics

Politika, Söylem, Analiz — Türkiye Hakkında

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store